Zgierskie sprawy

Zgierz - wydarzenia, komentarze, opinie

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Moda

Ogłoszenie

Posty można dodawać bez uprzedniej rejestracji. Kontakt redakcja.zsi@wp.pl

#61 2017-07-18 20:39:39

Eko-log

Użytkownik

Zarejestrowany: 2014-05-15
Posty: 170

Re: Co z tą SPALARNIĄ?

Co na sytuację w Zgierzu prezydent spod Tuszyna (Staniszewski) oraz jego zastępca z Sokolnik?


Pożar składowiska odpadów niebezpiecznych w Zgierzu

Kolejny pożar składowiska odpadów niebezpiecznych przy ulicy Miroszewskiej w Zgierzu.

Tym razem z żywiołem w poniedziałek od rana (17 lipca) walczyły trzy zastępy straży pożarnej. - Pierwszy pożar był dwa miesiące temu - mówi rzecznik zgierskim strażaków Tomasz Matusiak. - Dzisiaj udało nam się szybko uporać z ogniem. Akcja gaśnicza trwała cztery godziny, a poprzednia dwa dni. Przypuszczalna przyczyna to zaprószenie ognia.

Zgierskie składowisko znajduje się na opracowanej przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska liście tzw. bomb ekologicznych. Szacuje się, że pod ziemią może zalegać kilkanaście tysięcy odpadów po byłych zakładach
Boruta.

https://www.radiolodz.pl/posts/37217-po … zu-zdjecia

Offline

#62 2017-07-19 13:00:23

aston

Gość

Re: Co z tą SPALARNIĄ?

Przecież pod Tuszynem czy w Soklonikach nie czuć swądu dymu z palących się śmieci czy odoru ze składowiska, to prezydenci nie muszą się tym problemem zajmować.

#63 2017-07-26 12:18:35

Anty

Gość

Re: Co z tą SPALARNIĄ?

Spalarnia w Zgierzu przydałaby się jedynie do jednego celu - aby władze Zgierza spaliły się w niej ze wstydu, że w sprawie tzw. bomby ekologicznej w naszym mieście niczego dobrego nie zrobiły.

#64 2018-10-26 19:14:58

Eko-log

Użytkownik

Zarejestrowany: 2014-05-15
Posty: 170

Re: Co z tą SPALARNIĄ?

Kolejne europejskie „nie” dla spalarni

Choć w Polsce ciągle dyskutujemy o potrzebie budowy kolejnych spalarni, w Brukseli wprost mówi się o odchodzeniu od tego typu utylizacji odpadów.

    Komisja ochrona środowiska naturalnego, zdrowie publiczne i bezpieczeństwo żywności Parlamentu Europejskiego zagłosowała przeciwko wspieraniu budowy spalarni.
    Komisja proponuje także ograniczenia finansowanie dla instalacji biologicznego przetwarzania odpadów.
    Członkowie komisji chcą by pieniądze w Funduszu Spójności trafiały na inicjatywy dotyczące ograniczania powstawania odpadów, ponownego użycia i recyklingu.

Członkowie komisji ENVI (ochrona środowiska naturalnego, zdrowie publiczne i bezpieczeństwo żywności) Parlamentu Europejskiego głosowali nad wnioskiem w sprawie Funduszu Spójności na okres po 2020 roku.

Komisja zajmująca się szeroką rozumianą ochroną środowiska, w tym oczywiście gospodarką odpadami, zaproponowała, aby większe finansowanie z UE skierować na „wyższe poziomy hierarchii odpadów”, czyli wspierać zapobieganie powstawaniu odpadów, ponowne użycie i recykling. Większe pieniądze miałyby także trafić do państw członkowskich na pomoc państwom w rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym, przy jednoczesnym wyłączeniu finansowania zakładów przetwarzania odpadów resztkowych, np. spalania odpadów i MBT.

Komisja ENVI stwierdziła wprost, że ważne jest przede wszystkim odejście  od wspierania operacji usuwania i odzyskiwania odpadów, a skupienie się na zapobieganiu ich powstawania, ponownym użyciu i recyklingu.

Jak dodano, jest to szczególnie istotne w przypadku krajów Europy Środkowej i Wschodniej, które zainwestowały ponad 50 proc.  środków z Funduszu Spójności w inwestycje nakierowane na unieszkodliwianie odpadów resztkowych przy niedoinwestowaniu odrębnych systemów zbiórki i recyklingu.

Komisja zwróciła uwagę, że kilka z tych państw może w związku z tym mieć problemy ze spełnieniem celów dyrektywy ramowej w sprawie odpadów na rok 2020.

- Członkowie komisji ENVI wyraźnie zareagowali na sprawozdanie dotyczące efektów wdrażania dyrektyw UE o odpadach – zauważa Janek Vahk, koordynator ds. Rozwoju i polityki w Zero Waste Europe. - Połowa państw UE jest narażona na ryzyko niewywiązania się ze swoich zobowiązań dotyczących odpadów w 2020 r . Tylko bardziej efektywne wykorzystanie funduszy UE, czyli skierowanie ich na zapobieganie powstawaniu odpadów, ponowne użycie i recykling,  zamiast inwestowania w przetwarzanie odpadów resztkowych, pomoże sposób państwom członkowskim zrealizować wyzwania dotyczące poziomów odzysku.

Warto dodać, że w gronie państw, które znalazły się na liście zagrożonych niespełnieniem wymogów KE na 2020 jest Polska. Jednocześnie w naszym kraju nadal za wartościowe rozwiązanie radzenia sobie z odpadami uznaje się ich spalanie. Choć Ministerstwo Środowiska oficjalnie promuje odchodzenia od termicznego przetwarzania odpadów jednocześnie w wojewódzkich planach gospodarki odpadami ciagle pojawiają się propozycji budowy tego typu instalacji.

https://www.portalsamorzadowy.pl/gospod … 15787.html

Offline

#65 2018-12-11 22:32:28

Eko-log

Użytkownik

Zarejestrowany: 2014-05-15
Posty: 170

Re: Co z tą SPALARNIĄ?

Gospodarka odpadami. Spalarnie pod kontrolą

Trwa spór o wpływ spalarni odpadów na środowisko.
Ekolodzy twierdzą, że opinia o skuteczności filtrów nie ma pokrycia w rzeczywistości.
Badanie jednej ze spalarni w Holandii pokazuje, że emisja szkodliwych substancji jest znacznie wyższa niż sądzono.

Badanie przeprowadzone przez ToxicoWatch pokazuje emisje dioksyn, furanów i trwałych toksycznych zanieczyszczeń z naruszeniem limitów zanieczyszczenia powietrza UE.

Jak komentują ekolodzy, te nadmierne emisje nie są wyjątkowe i raczej stanowią regularną cechę zakładu.

Analiza kurzych jaj pobranych w promieniu 2 km od zakładu wykazuje zanieczyszczenie dioksynami i furanami przekraczającymi limity.

Badanie ujawnia również, jak naruszenia zostały zamiecione pod dywan dzięki nierzetelnym testom, które ukrywają rzeczywisty poziom emisji.

W Polsce też są wątpliwości

W spalarniach obowiązkowo powinny działać instalacje do scalania pozostałości po procesie spalania. Wiele wskazuje na to, że w polskich spalarniach te kosztujące miliony złotych instalacje nie są używane.

Towarzystwo na rzecz Ziemi złożyło do Najwyższej Izby Kontroli wniosek o sprawdzenie, co polskie spalarnie robią z pyłami pozostałymi po procesie spalania. – W myśl przepisów powinny być scalane w wybudowanych przy spalarniach specjalnych instalacjach; wiele wskazuje na to, że zakłady tego nie robią – mówi Piotr Rymarowicz z TnZ.

Najwyższa Izba Kontroli sprawdzała już działanie spalarni, ostatnio tej w Poznaniu, większych nieprawidłowości jednak nie wykazała.

- Nie wiem, co wtedy sprawdzano, ale tym razem chodzi o konkretne sprawy i problemy – mówi Rymarowicz.

W piśmie skierowanym do Anny Krzywickiej, dyrektor Departamentu Środowiska Najwyższej Izby Kontroli, Towarzystwo dokładnie określa, jaki zakres działania spalarni powinien zostać skontrolowany – chodzi o postępowanie z pozostałościami ze spalania odpadów i oczyszczania spalin.

Towarzystwo chce także kontroli prawidłowości wydatkowania środków na instalacje do waloryzacji żużli oraz stabilizacji i zestalania pyłów z oczyszczania spalin w spalarniach wybudowanych po 2007 roku z udziałem unijnych fundusz.

Domaga się również sprawdzenia zakładanego efektu ekologicznego, w szczególności w zakresie unieszkodliwiania pozostałości ze spalania odpadów i oczyszczania spalin.

Skarżący powołują się w uzasadnieniu swojego wniosku na liczne programy i artykuły w mediach, w których prezentowano udokumentowane przykłady wywożenia odpadów pozostałych po procesie spalania do nielegalnych składowisk.

https://www.portalsamorzadowy.pl/gospod … 18024.html

Offline

#66 2019-11-02 08:49:37

Arni

Gość

Re: Co z tą SPALARNIĄ?

Pod tym linkiem widac bardzo wyraznie ze  Smog w Zierzu na charakterystyce pomiarow idzie zawsze po godzinie 21:00 bardzo stromo w gore i zaczyna opadac rowniez bardzo stromo dopiero od godziny 4:00 do 5:00 (w sobote nawet do 7:00). Wartosci szkodliwych substancji przekraczaja w czasie tej emisji ca. 6 razy dopuszczalna norme UE! To jest najgorszy i jedyny (oprocz Lodzi ktora ma podobny problem) wynik szkodliwych dla zdrowia emisyji w calej UE. Malo tego ten wynik nie tylko nie jest:

Dobry 
Umiarkowany 
Dostateczny 
Bardzo zły

bo jest niezwykle FATALNY!!!
Czyli jest to absolutnie kancerogenny proces!!!

Dlatego ta spalarnia musi byc nie jutro, czy po jutrze bo w tybie natychmiastowym zamknieta jako niespotykany zuchwaly przekret, o nigdzie indziej niespotykanej szkodliwosci dla zdrowia mieszkancow. Odpowiedzialni za dopuszczenie do powstania takiej spalarni w az tak niezwykle szkodliwej formie, powinni byc adekwatnie wyjatkowo srogo ukarani i przedewszystkim natychmiat zwolnieni z urzedu miasta!

https://powietrze.lodzkie.pl/stacje-pom … ródmieście

Poglądy wyrażane na Forum stanowią opinie jego użytkowników. Administracja Forum zastrzega sobie możliwość ingerowania w treści postów w przypadku naruszania dóbr osobistych oraz używania niecenzuralnych określeń.

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pl