Zgierskie sprawy

Zgierz - wydarzenia, komentarze, opinie

Ogłoszenie

Posty można dodawać bez uprzedniej rejestracji. Kontakt redakcja.zsi@wp.pl

#166 2018-07-02 21:15:14

Eko-log

Użytkownik

Zarejestrowany: 2014-05-15
Posty: 170

Re: Zgierz Europejskim Centrum Odpadów Niebezpiecznych

Do miliona złotych kary dla firmy składującej odpady na terenie byłych zakładów Boruta w Zgierzu

Taką sankcję zamierza nałożyć Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Łodzi na Firmę Green Tec Solutions. W maju na jej składowisku wybuchł pożar, który ugaszono po kilku dniach.

Dyrektor WIOŚ Krzysztof Wójcik mówi że kara będzie nałożona w ciągu kilku najbliższych dni. - To postępowanie jest na ukończeniu. Spółce grozi do miliona złotych kary, również za magazynowanie towarów niezgodnie z warunkami decyzji, co przełożyło się na pożar - dodaje.

Mimo, że po pożarze teren został przekazany właścicielowi, odpady nie są sprzątane. Prezes firmy Green Tec Artur Kurzyk zapewnił naszego reportera, że to się zmieni. - Mam na to plan, działam aby było dobrze. Proszę o telefon w tej sprawie za tydzień - powiedział Artur Kurzyk.

Tymczasem Wojewódzki Inspektor Ochrony Sodowiska w Łodzi rozpoczął kontrolę składowiska na sąsiadującej z firmą Green Tec działką. Odpady składuje tam firma ekoaqua.

https://www.radiolodz.pl/posts/45482-mi … -w-zgierzu

Offline

#167 2018-07-05 22:13:44

Eko-log

Użytkownik

Zarejestrowany: 2014-05-15
Posty: 170

Re: Zgierz Europejskim Centrum Odpadów Niebezpiecznych

Pożar wysypiska śmieci w Zgierzu. Greenpeace o glebie w Zgierzu: Stężenie niebezpiecznych substancji dramatycznie wysokie

Stężenie niebezpiecznych substancji w glebie po pożarze w Zgierzu jest dramatycznie wysokie - alarmuje Greenpeace. Ale jest lepiej niż po podobnym pożarze w Trzebini. Po pożarze w Zgierzu... Stan ziemi na pogorzeliskach w Zgierzu i Trzebini (województwo małopolskie) zbadała organizacja Greenpeace Polska. Na początku czerwca aktywiści Greenpeace pobrali próbki ziemi z terenów po pożarze i porównawcze. Próbki zbadało akredytowane laboratorium Wessling Polska. Wyniki badań okazały się dramatyczne. "Badanie wykazało we wszystkich próbkach obecność wysokich zawartości arsenu, ołowiu, kadmu, cynku i miedzi. Te metale ciężkie występują w środowisku w sposób naturalny, jednak w znacznie mniejszych ilościach " - informuje Greenpeace w komunikacie.

W próbkach gleby ze Zgierza znacznie przekroczone były normy zawartości miedzi i cynku, a także szkodliwych wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Wyniki były nieco lepsze niż w Trzebini, gdzie stwierdzono też przekroczenie norm arsenu, ołowiu i kadmu.

– Skala pożarów i wyniki naszych analiz są zatrważające. Płonące odpady stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi - mówi Magdalena Figura z Greenpeace Polska.

Organizacja planuje złożyć do Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi i Krakowie zawiadomienia o wystąpieniu szkody w środowisku. Zapowiada też skierowanie spraw do prokuratury.

Pożar w Zgierzu wybuchł wieczorem, 25 maja, na działającym bez pozwolenia wysypisku na terenie dawnych zakładów Boruta. Paliło się 1,5 ha odpadów, gaszenie trwało przez tydzień. Toksyczny dym rozniósł się na wiele kilometrów, skala zanieczyszczeń i szkód dla środowiska nie jest jeszcze do końca poznana.

http://www.dzienniklodzki.pl/wiadomosci … a,13317280

Offline

#168 2018-07-10 22:28:46

Eko-log

Użytkownik

Zarejestrowany: 2014-05-15
Posty: 170

Re: Zgierz Europejskim Centrum Odpadów Niebezpiecznych

Pożar na drugim składowisku w Zgierzu

Dwa zastępy straży pożarnej gasiły pożar, który wybuchł na składowisku odpadów przy ulicy Boruty.

Odpady należą do firmy Ecoaqua, która ma pozwolenie na ich składowanie tylko do końca lipca. W maju na sąsiedniej działce należącej do firmy Green-Tec Soulutions paliło się kilkadziesiąt ton odpadów.
Informacje o dzisiejszym (10 lipca) pożarze, potwierdza Tomasz Matusiak, rzecznik zgierskiej straży pożarnej. - Po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono pożar na powierzchni około ośmiu metrów kwadratowych styropianu i składowanych palet. Natychmiast przystąpiono do akcji gaśniczej. Sytuacja pożarowa jest całkowicie opanowana, brak osób poszkodowanych - informuje.

Wstępną przyczyną dzisiejszego pożaru było zaprószenie ognia.

https://www.radiolodz.pl/posts/45672-po … -w-zgierzu

Offline

#169 2018-07-17 13:37:04

arbuz

Użytkownik

Zarejestrowany: 2016-11-12
Posty: 17

Re: Zgierz Europejskim Centrum Odpadów Niebezpiecznych

W trakcie dzisiejszej wizyty na Miroszewskiej dostrzegliśmy, że skarpa odsłania skrywane w niej beczki. Beczki są skorodowane, więc istnieje duże prawdopodobieństwo uwolnienia się ich zawartości do środowiska. U podnóża tej skarpy jest tzw rów opaskowy który ma zadanie zatrzymać zanieczyszczoną wodę opadową co, czego jak widać nie robi. Prezydent Staniszewski jak i vice-prezydent Bączak zapewniali nas, że odciek jest odbierany. Stan zastany jak widać zaprzecza tym wypowiedziom. Zachęcamy Panów Prezydentów do inspekcji tych terenów.

ze strony: https://www.facebook.com/zielony.zgierz … 9677310469

Offline

#170 2018-07-17 13:40:46

Aspirant

Użytkownik

Zarejestrowany: 2014-12-01
Posty: 229

Re: Zgierz Europejskim Centrum Odpadów Niebezpiecznych

Na Miroszowskiej nic złego nie może się wydarzyć, bo finansowane z pieniędzy zgierskich podatników miejskie pisemko Zgierz Moja Przestrzeń w numerze z maja 2018 ogłosiło, że:

Bomba ekologiczna przestaje tykać

....Lata mijały, a kolejni rządzący „spychali temat”. Dopiero prezydent Przemysław Staniszewski podjął aktywne działania, zintensyfikowane w zeszłym roku, zmierzające do rozwiązania tej – wydawało się – patowej sytuacji. Po zwołanych przez niego posiedzeniach  z udziałem  przedstawicieli urzędów:  marszałkowskiego,  wojewódzkiego,  powiatowego  oraz  inspektoratu ochrony środowiska i
wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska ustalona została strategia działania, która zmierzała do
przejęcia przez miasto terenu. 18 września 2017  roku  wystąpił  z wnioskiem  do  Starosty  Zgierskiego  o
„niezwłoczne  przekazanie  własności  gruntów  zajętych  pod składowisko  odpadów  poprodukcyjnych,
w  tym  niebezpiecznych  (I kwatera)  przy ul.  Miroszewskiej,  których  właścicielem jest Skarb Państwa”. Po kilku miesiącach intensywnych działań, cel został osiągnięty i  pojawiła się realna szansa na rozbrojenie
tej ekologicznej bomby.

http://www.miasto.zgierz.pl/sites/defau … en.pdf?159

Offline

#171 2018-07-18 20:54:44

ho

Gość

Re: Zgierz Europejskim Centrum Odpadów Niebezpiecznych

Urzekła mnie ta historia :-) Czyli to źli ludzie, jak wilki, wbijają prezydentowi szpilki :-) całe szczęście, że ma chociaż wiernego Jarząbka :-)

#172 2018-07-18 20:55:05

ho

Gość

Re: Zgierz Europejskim Centrum Odpadów Niebezpiecznych

Urzekła mnie ta historia :-) Czyli to źli ludzie, jak wilki, wbijają prezydentowi szpilki :-) całe szczęście, że ma chociaż wiernego Jarząbka :-)

#173 2018-08-07 21:55:21

Eko-log

Użytkownik

Zarejestrowany: 2014-05-15
Posty: 170

Re: Zgierz Europejskim Centrum Odpadów Niebezpiecznych

Milion złotych kary za majowy pożar składowiska odpadów w Zgierzu

Pieniądze musi zapłacić firma Green-Tec Solutions. To najwyższa kara, jaką do tej pory nałożył Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Łodzi.

Przy ustalaniu jej wysokości wzięto pod uwagę skutki, które niejako wystąpiły w środowisku w związku ze zgromadzeniem znacznej ilości odpadów. Mowa tu o tym ogromnym pożarze, który miał miejsce w maju. Dlatego kara jest taka wysoka. Decyzja jest oczywiście nieprawomocna, spółka może się do niej odwołać do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Do dnia dzisiejszego takie odwołanie nie wpłynęło - mówi dyrektor Krzysztof Wójcik.

Z prezesem firmy Green-Tec Solutions nie udało nam się skontaktować. Artur Kurzyk nie odebrał telefonu od naszego reportera. Pożar składowiska, na którym mogło być blisko 50 tys. ton odpadów z zagranicy, wybuchł pod koniec maja. Ugaszono go dopiero po kilku dniach.

Śledztwo w tej sprawie cały czas prowadzi łódzka prokuratura. Na razie nikt nie usłyszał zarzutów.

https://www.radiolodz.pl/posts/46251-mi … -w-zgierzu

Offline

#174 2018-08-15 12:04:00

Eko-log

Użytkownik

Zarejestrowany: 2014-05-15
Posty: 170

Re: Zgierz Europejskim Centrum Odpadów Niebezpiecznych

Brytyjski dziennik o płonących wysypiskach w Polsce. "Mafia śmieciowa zarabia miliony"

Brytyjski dziennik "The Telegraph" opisał w niedzielę mechanizm wywozu śmieci z Wielkiej Brytanii do Polski, gdzie następnie zostają podpalone w niewyjaśnionych okolicznościach. Jak tłumaczono, "mafia śmieciowa" zarabia na tym procederze miliony złotych.

...

"Musimy przestać spychać ten problem na innych" 

Szef brytyjskiego stowarzyszenia branży recyklingowej Simon Ellin ostrzegł, że W. Brytania "musi przestać spychać ten problem na innych". Zaznaczył, że brytyjskie zakłady przetwórcze nie są w stanie zwiększyć ilości przyjmowanych odpadów ani konkurować z cenami tych usług oferowanymi w Chinach lub Polsce.

"Telegraph" omówił proceder na przykładzie niedawnego pożaru na składowisku odpadów w Zgierzu, nad którym - jak podkreślono - dwa miesiące po jego ugaszeniu wciąż unosi się smród spalonego plastiku i trujących, w tym rakotwórczych, gazów. 

Wiceburmistrz Zgierza Bohdan Bączak powiedział w rozmowie z gazetą, że wielokrotnie ostrzegał przed podejrzaną aktywnością wokół zgierskiego składowiska, w tym przed przyjazdem nieoznakowanych ciężarówek, ale jego obawy nigdy nie zostały potraktowane poważnie.

http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018 … smieciowa/

Offline

#175 2018-08-25 09:15:47

Laluś

Użytkownik

Zarejestrowany: 2017-05-08
Posty: 196

Re: Zgierz Europejskim Centrum Odpadów Niebezpiecznych

Decyzję na składowanie odpadów na terenie dawnej Boruty wydał Starosta Zgierski dlatego nie wiem dlaczego są osoby twierdzące, że to prezydenta Zgierza odpowiada ze zwożenie do miasta odpadów i późniejszy pożar.

Offline

#176 2018-10-16 20:25:48

zgierski_serwis

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-02-06
Posty: 473
WWW

Re: Zgierz Europejskim Centrum Odpadów Niebezpiecznych

Wojewoda nakazuje staroście uprzątnąć odpady na Borucie

Starosta zgierski powinien posprzątać odpady po majowym pożarze składowiska na terenach byłych zakładów Boruta. Taką decyzję podjął wojewoda łódzki.

Jak ustalił reporter Radia Łódź, do starosty Bogdana Jaroty trafiło wezwanie do usunięcia odpadów, które wystosował wojewoda łódzki Zbigniew Rau. Potwierdziła to Elżbieta Węgrzynowska z biura prasowego urzędu wojewódzkiego. - W związku z przedłużającym się sporem kompetencyjnym pomiędzy starostwem powiatowym a urzędem miasta, wojewoda wydaje swoją decyzję w oparciu o artykuł 22. ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie. W związku z tym, iż stanowisko wydziału bezpieczeństwa i wydziału kryzysowego jest jasne - odpady te sklasyfikowane zostały jako powypadkowe - ich usunięcie leży po stronie starosty - tłumaczy Węgrzynowska.

W piśmie wojewody czytamy, że starosta na uprzątnięcie odpadów może pozyskać środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Jednak Wicestarosta zgierski Wojciech Brzeski powiedział, że by tak się stało, musi być znany sprawca pożaru, a do dziś ani straż pożarna, ani prokuratura go nie wskazała. - Ustalenie sprawcy jest niezbędne do nałożenia obowiązku zagospodarowania odpadów. Dlatego ponownie wystąpimy do prokuratury. Jednocześnie nadmieniam, że 2 października wystąpiliśmy do samorządowego kolegium odwoławczego, celem rozstrzygnięcia kwestii czy postępowanie dotyczące zagospodarowania odpadów ma prowadzić prezydent Zgierza, czy starosta. Niezależnie kto je będzie prowadził, niezbędne jest ustalenie sprawcy pożaru - twierdzi Brzeski.

Pożar na składowisku odpadów na terenach byłych zakładów Boruta wybuchł 25 maja. Kilkuset strażaków gasiło go ponad tydzień.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura okręgowa w Łodzi. Na razie w tej sprawie zarzuty usłyszał prezes firmy, która odpady gromadziła. Jak ustalili śledczy, śmieci wjeżdżały tam bez odpowiednich zezwoleń. Arturowi K. grozi do 5 lat więzienia.

https://www.radiolodz.pl/posts/47848-wo … na-borucie

Offline

#177 2018-11-22 03:45:21

ananas

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-01-03
Posty: 54

Re: Zgierz Europejskim Centrum Odpadów Niebezpiecznych

Powstanie punkt zatrzymywania transportów z nielegalnymi śmieciami w Zgierzu?


Według nowej ustawy o odpadach, w Łódzkiem pojawią się trzy takie miejsca, również w Łowiczu i Bełchatowie. Przeciwko zgierskiej lokalizacji protestują mieszkańcy i część miejskich radnych


- Powiedzieliśmy stop, żadnych nowych śmieci, szczególnie tych niebezpiecznych. To są nielegalne transporty, czyli nikt ich nie odbierze. Ustawa zakłada, że koszt utylizacji tych odpadów będzie zrzucony na firmę transportową. Moim zdaniem, to się nigdy nie stanie, więc te śmieci będą się u nas gromadziły i zalegały - mówi Łukasz Wróblewski, radny Koalicji Obywatelskiej.

Radni złożyli do Urzędu Marszałkowskiego ponad 200 pisemnych uwag do Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami. Dotyczą one właśnie powstania takiego punktu na terenie zgierskiego Wod-Kanu. Tymczasem Joanna Blewąska z Urzędu Marszałkowskiego podkreśla, że zgierska lokalizacja to jedynie propozycja. - Są to lokalizacje tymczasowe. Dopiero teraz rozpoczynają się prace nad tym, by wskazać już takie docelowe, nie muszą to być te miejsca, które były do tej pory, nie ma żadnej informacji, by wśród nich był Zgierz.

Uwagi do Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami można zgłaszać jeszcze do jutra, do godz. 16. Ostateczne decyzje co do miejsc gromadzenia nielegalnych transportów odpadów podejmie Zarząd Województwa. Jutro (22.11) rozpocznie się pierwsza sesja sejmiku województwa nowej kadencji. Nie wiadomo, czy pojawi się na niej temat Zgierza i odpadów.

https://www.radiolodz.pl/posts/48709-cz … protestuja

Offline

#178 2018-12-19 17:30:58

meva

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-08-28
Posty: 203

Re: Zgierz Europejskim Centrum Odpadów Niebezpiecznych

Centrum odpadów się rozrasta.


Opony i papa przysypywane ziemią? Kolejne odpady trafiają na nielegalne wysypisko w Dąbrówce

https://www.radiolodz.pl/posts/49414-op … tmgiIT_Uik

Offline

#179 2019-01-10 20:40:44

arbuz

Użytkownik

Zarejestrowany: 2016-11-12
Posty: 17

Re: Zgierz Europejskim Centrum Odpadów Niebezpiecznych

Śmieci po pożarze składowiska odpadów musi sprzątnąć starosta. Urząd Wojewódzki podtrzymuje decyzje

Urząd Wojewódzki cały czas jest zdania, że odpady, które postały po majowym pożarze w Zgierzu, powinien uprzątnąć starosta zgierski.

Wojewoda Zbigniew Rau w październiku poinformował, że odpady sklasyfikowane zostały jako powypadkowe i starostwo może pozyskać środki na ich usunięcie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Jednak wicestarosta zgierski Wojciech Brzeski stwierdził wówczas, że aby tak się stało, musi być znany sprawca pożaru, a do dziś ani straż pożarna, ani prokuratura go nie wskazała. W związku z tym, Brzeski odwołał się od decyzji.

Dorota Gajewska, Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi przekonuje, że odpady musi uprzątnąć starostwo. - Pan starosta ma wątpliwości, które my bierzemy pod uwagę. Jesteśmy jednak zdeterminowani, żeby starosta wziął na siebie ciężar usunięcia tych odpadów powypadkowych ze względu na to, że mamy tutaj do czynienia z dokonaną sytuacją. Wiemy dobrze, że firma, która prowadziła tę działalność nie do końca legalnie, nie usunie samodzielnie odpadów, ponieważ nie jest w stanie. W związku z tym, nakazujemy staroście zrealizowanie tego zadania.

Pożar na składowisku odpadów na terenach byłych zakładów Boruta wybuchł 25 maja. Kilkuset strażaków gasiło go ponad tydzień. Śledztwo dotyczące tego zdarzenia prowadzi Prokuratura Okręgowa w Łodzi.

Na razie w tej sprawie zarzuty usłyszał prezes firmy, która gromadziła odpady. Jak ustalili śledczy, śmieci wjeżdżały tam bez odpowiednich zezwoleń. Arturowi K. grozi do 5 lat więzienia.

https://www.radiolodz.pl/posts/49834-sm … je-decyzje

Offline

#180 2019-01-11 21:08:33

Eko-log

Użytkownik

Zarejestrowany: 2014-05-15
Posty: 170

Re: Zgierz Europejskim Centrum Odpadów Niebezpiecznych

Prokuratura złożyła wniosek o areszt dla właścicielki nielegalnego wysypiska w Dąbrówce

Jest wniosek o areszt dla właścicielki firmy, która składowała na żwirowni w miejscowości Dąbrówka-Strumiany koło Zgierza odpady medyczne i niebezpieczne. Kobieta mimo zarzutów i zakazu prowadzenia działalności związanej z odpadami, nadal to robiła.

W grudniu 2018 r. po interwencji Radia Łódź, na terenie żwirowni policjanci zatrzymali transport ze śmieciami. Wczoraj (10 stycznia) kobieta ponownie zleciła wywóz odpadów. Tym razem do żwirowni pod Stryków. - Na polecenie Prokuratury Rejonowej w Zgierzu policjanci zatrzymali 42-letnią kobietę, podejrzaną o przestępstwa związane ze składowaniem na terenie wyrobiska na terenie miejscowości Dąbrówka-Strumiany niebezpiecznych odpadów. Po przesłuchaniu prokurator skierował do sądu wniosek o jej tymczasowe aresztowanie. Dotychczas kobieta była podejrzana o popełnienie dwóch przestępstw związanych ze składowaniem na terenie wyrobiska niebezpiecznych odpadów medycznych oraz zawierających metale ciężkie o stężeniach dopuszczających dopuszczalne normy w sposób zagrażający zdrowiu i życiu człowieka oraz środowisku naturalnemu - informuje  Krzysztof Kopania, rzecznik łódzkiej prokuratury okręgowej.

Dodatkowo kobieta usłyszała kolejny zarzut - składowania do listopada ubiegłego roku niebezpiecznych środków ropopochodnych.

Grozi jej do 5 lat więzienia

https://www.radiolodz.pl/posts/49879-pr … w-dabrowce

Offline

Poglądy wyrażane na Forum stanowią opinie jego użytkowników. Administracja Forum zastrzega sobie możliwość ingerowania w treści postów w przypadku naruszania dóbr osobistych oraz używania niecenzuralnych określeń.

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
pracekoparkakrakow.pl tartaki